Karboksyterapia
Karboksyterapia, czyli leczenie dwutlenkiem węgla, zwanym też „cudownym gazem”, jest uważane przez niektórych ekspertów za największy przełom w medycynie i kosmetologii od czasu pojawienia się toksyny botulinowej. Jako bezpieczna i małoinwazyjna, ale jednocześnie skuteczna terapia często występujących niedoskonałości – takich jak cellulit, rozstępy, blizny czy wiotka skóra.
Karboksyterapia polega na wykonywaniu zastrzyków – w zależności od leczonego defektu podskórnych, śródskórnych lub do tkanki tłuszczowej – zawierających ustaloną wcześniej dawkę dwutlenku węgla. Uważa się ją za bezpieczną, małoinwazyjną techniką; jej bezpieczeństwo zostało potwierdzone klinicznie w badaniach.
Podanie podskórnie lub śródskórnie dwutlenku węgla podczas zabiegu karboksyterapii organizm interpretuje jako niedotlenienie, w efekcie czego zwiększa się przepływ krwi w miejscu poddanym zabiegowi. Już po kilku sesjach zaczynają powstawać nowe, drobne naczynia krwionośne, dzięki czemu do tkanek dociera więcej tlenu i poprawia się krążenie, a co za tym idzie, są one lepiej odżywione i szybciej się regenerują. Ponadto zabieg pobudza produkcję kolagenu oraz sprawia, że retencja (zatrzymywanie) płynów jest mniejsze, przez co zmniejsza się obrzęk i opuchlizna. Karboksyterapię wykonuje się przy użyciu specjalnego sprzętu
Nieestetyczne cienie pod oczami to zmora wielu kobiet i mężczyzn, zwłaszcza kiedy nie są jednorazowym efektem nieprzespanej nocy, ale towarzyszą nam na co dzień. Mimo starannie zrobionego makijażu, zasinienia i brązowa skóra pod oczami sprawiają, że cera wygląda na zmęczoną, a w niektórych przypadkach… kilka lat starszą.
Cienie pod oczami są najczęściej wynikiem upośledzonego krążenia krwi w skórze. Niedostatecznie odżywiona tkanka alarmuje szorstkością, utratą jędrności i znaczną zmianą kolorytu. Zabieg karboksyterapii to metoda, która skutecznie poprawienia mikrokrążenie od wewnątrz, za pomocą iniekcji z dobrze nam znanym dwutlenkiem węgla. Podaż CO2 pod skórę przyspiesza procesy regeneracji, prowadzi do powstawania nowych naczyń włosowatych, które doprowadzają tlen i inne kluczowe dla zachowania zdrowego wyglądu skóry składniki. Dwutlenek węgla w tej formie jest całkowicie bezpieczny dla organizmu, nie jest wypełniaczem, a jedynie intensyfikuje procesy, które naturalnie zachodzą w skórze.
- niwelowanie „worków pod oczami”
- usuwanie obrzęków na twarzy i ciele – drenaż limfatyczny
- zmarszczki
- niwelowanie wypadania włosów
- poprawa ukrwienia skóry głowy
Mimo, iż karboksyterapia na cienie pod oczami w Krakowie nie wymaga specjalnych przygotowań, warto zastosować się do kilku zaleceń, aby spotęgować jej efekty:
Pij wodę przed zabiegiem!
Pij około 2 litry wody dziennie, aby przyspieszyć procesy metaboliczne, które obejmują też skórę.
Pij soki owocowe przed zabiegiem!
Minimum przez tydzień przed zabiegiem należy wypijać 1 litr dobrej jakości soków z aronii, żurawiny, granatu lub aceroli dziennie.
Zjedz posiłek przed zabiegiem.
W dniu zabiegu zjeść lekki, sycący posiłek - nie zaleca się wizyty w gabinecie na czczo.
Przed zabiegiem nie wolno samodzielnie znieczulać skóry, ani stosować preparatów rozrzedzających krew, na przykład aspiryny. Należy również poinformować osobę wykonującą zabieg o przyjmowanych lekach, schorzeniach i wszelkich obawach związanych z zabiegiem.
Podczas pierwszej konsultacji specjalista kwalifikuje klienta do zabiegu. Podstawowym elementem tego procesu jest zapoznanie się z historią kliniczną pacjenta w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.
Następnie specjalista zapozna się z problemem, z którym zmaga się klient i oceni stopień jego nasilenia, co pozwoli na dobranie odpowiedniej metody i ustalenie ilości sesji oraz ewentualnie konieczność wykonania innych zabiegów uzupełniających (np. mezoterapii czy peelingu).
Zabieg nie wiąże się z długim procesem rekonwalescencji. Tuż po zabiegu leczony obszar może być nieco zaczerwieniony, pacjent może też wyczuwać „trzaski” pod skórą (obecność gazu), mogą pojawić się małe zasinienia, które powstają na skutek nakłuć. Te objawy znikają jednak krótko po zabiegu.
Praktycznie od razu po zabiegu pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności. Pobyt w szpitalu oczywiście nie jest konieczny. Oto kilka zaleceń po zabiegowych:
- pij dwa litry wody dziennie: odpowiednia ilość płynów poprawia krążenie i sprzyja wydalaniu dwutlenku węgla przez organizm
- wykonywać ćwiczenia aerobowe: poprawiają one krążenie i wymianę gazów
- stosować filtry przeciwsłoneczne
- po zabiegu nie korzystać z basenu
- rozstępy, blizny, wiotka skóra i oznaki starzenia: karboksyterapię można w tym przypadku łączyć z peelingami, terapią światłem IPL, laseroterapią lub mezoterapią
- wypadanie włosów: dobre efekty przyniesie wykonanie karboksyterapii w połączeniu z mezoterapią igłową oraz peptydami
- cellulit i nadmiar tkanki tłuszczowej: karboksyterapia i zabieg w połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną pozwolą poprawić mikrokrążenie i produkcję kolagenu, a w rezultacie poprawę wygląd danego obszaru
- łuszczyca, choroby krążenia, leczenie ran: karboksyterapię można stosować jako jeden z elementów terapii tych schorzeń
Karboksyterapia uznawana jest za bezpieczną procedurę, a dwutlenek węgla w terapeutycznych dawkach nie jest toksyczny. Z tego względu, zabieg nie wiąże się z dużym ryzykiem komplikacji. Nie jest on jednak zalecany dla wszystkich pacjentów. Oto przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu:
- przyjmowanie leków z grupy inhibitorów anhydrozy węglanowej
- nowotwory
- ciężka niewydolność serca
- ciężka niewydolność płuc
- ciężka niewydolność nerek
Po zabiegu mogą wystąpić jedynie drobne dolegliwości, takie jak zasinienie, niewielki obrzęk, napięcie skóry czy zaczerwienienie; warto jednak pamiętać, że ustępują one po kilku dniach.