Peelingi medyczne
Prawdopodobnie nigdy nie mieliśmy tak dużego wyboru, jeśli chodzi o zabiegi upiększające, jak dzisiaj. Warto jednak pamiętać o tradycyjnych, sprawdzonych metodach dbania o skórę, takich jak złuszczanie naskórka.
Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest peeling chemiczny, polecany przez dermatologów w leczeniu trądziku, zarówno u nastolatków, jak i u osób dorosłych. Istnieje wiele rodzajów peelingu, które różnią się intensywnością i głębokością, jednak wszystkie mają na celu wyrównanie kolorytu skóry, złagodzenie oznak pierwszych oznak starzenia oraz usunięcie przebarwień i pozostałości po trądziku.
Peeling chemiczny to zabieg kosmetologii estetycznej, który ma za zadanie zregenerować skórę. Angielskie słowo peel dosłownie tłumaczy się jako „obierać”, co dobrze oddaje naturę zabiegu, który polega na usunięciu zewnętrznej warstwy skóry w celu jej regeneracji. Efekt ten osiąga się dzięki działaniu składników aktywnych zawartych w produkcie złuszczającym, które docierają do różnych warstw dermy i epidermy.
Efekty zabiegu zależą od rodzaju peelingu i substancji aktywnych, jakie zawiera. Oto jakich rezultatów można się spodziewać:
- regeneracja i odmłodzenie skóry twarzy
- wyrównanie kolorytu
- zwężenie porów
- spłycenie delikatnych zmarszczek
Jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej, eksfoliacja to zabieg dla Ciebie – reguluje poziom wydzielania sebum i sprawia, że skóra nabiera blasku i sprężystości.
Większość osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – którzy zdecydowali się wypróbować tę technikę, jest zadowolonych z rezultatu, jako że zabieg nie powoduje bólu, a efekty są widoczne po bardzo krótkim czasie, w zależności od stanu, w jakim znajduje się Twoja skóra.
Peeling to kluczowy zabieg dla uzyskania młodo wyglądającej, a przede wszystkim zdrowej i czystej cery.
W większości zabiegów złuszczania naskórka stosuje się nieszkodliwe dla zdrowia, przeznaczone do użytku kosmetologicznego kwasy, np. kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas fenolowy, kwas migdałowy czy kwas trójchlorooctowy (TCA). Rodzaj i dawkę kwasu dostosowuje się do stanu skóry, wieku i historii trądziku oraz efektów, jakie chce się uzyskać.
Zabiegi złuszczania naskórka wykonuje się przede wszystkim u osób zmagających się z trądzikiem oraz pragnących pozbyć się przebarwień, blizn i płytkich zmarszczek. Peeling polega na eksfoliacji wierzchnich warstw skóry, dlatego przed zabiegiem należy upewnić się, że skóra klienta ma odpowiedni poziom kolagenu i elastyny.
Istnieje więcej niż jeden rodzaj peelingu, dzięki czemu możemy dobrać zabieg odpowiedni dla potrzeb naszej skóry i uzyskać różne efekty. Zazwyczaj tę technikę poleca się w przypadku następujących przypadłości:
- nadmiernie przetłuszczająca się skóra
- rozszerzone poray
- trądzik
- blizny potrądzikowe
- przebarwienia
- płytkie zmarszczki
Mimo że zabiegowi eksfoliacji mogą poddać się osoby o każdym typie cery, należy zachować ostrożność w przypadku fototypu V i VI.
Podczas pierwszej konsultacji specjalista zapozna się z Twoją historią leczenia oraz przeanalizuje Twój przypadek. Przeprowadzi badanie Twojej skóry oraz zapyta, jakie efekty chcesz osiągnąć, aby wybrać odpowiedni rodzaj zabiegu. Ważnym elementem badania jest ustalenie zdolności skóry do regeneracji oraz do produkcji kolagenu i elastyny. Następnie kosmetolog zadecyduje o głębokości peelingu; należy pamiętać, że im on głębszy, tym dłuższy okres regeneracji naskórka po zabiegu. Eksfoliacja płytka działa jedynie w obrębie naskórka, przez co okres rekonwalescencji jest w tym przypadku najkrótszy.
Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do zabiegu peelingu głębokiego czy jedynie powierzchownego, konieczne jest przygotowanie skóry do zabiegu. Zazwyczaj kosmetolog zaleca stosowanie kremu o delikatnie złuszczających właściwościach, dopasowanego do potrzeb Twojej skóry. Nakładanie kremu należy rozpocząć w większości przypadków na około 1-2 tygodnie przed zabiegiem. Celem pielęgnacji przed zabiegowej jest dać skórze i zawartym w niej melanocytom odpocząć, aby uniknąć ryzyka odbarwień.
Niektórzy eksperci zalecają unikać ekspozycji na słońce nie tylko przed ale także po zabiegu.
Oto jak wygląda sesja zabiegowa krok po kroku:
- Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie konsultacji oraz cyfrowa analiza skóry w urządzeniu OBSERV 520x, dokonana zostanie kwalifikacja zabiegowa oraz rodzaj peelingu
- Kolejnym krokiem jest demakijaż i oczyszczenie skóry.
- Kosmetolog nałoży na skórę preparat złuszczający przygotowujący do zabiegu (pre-peel), który usunie po upływie około 1-3 minut. Produkt pre-peel złuszcza wierzchnią warstwę naskórka, dlatego możesz poczuć lekkie mrowienie. Faza pre-peel pozwoli na regularne złuszczanie naskórka ze wszystkich partii twarzy.
- Następnie specjalista nakłada na skórę mieszankę chemiczną kwasów przy użyciu pędzelka lub wacika. Uczucie mrowienia i ciepła zacznie się nasilać. Podczas peelingu średnio głębokiego i głębokiego może wystąpić nieprzyjemnie pieczenie, które można jednak nieco złagodzić wentylacja.
- Ostatni krok polega na przemyciu skóry wodą w celu usunięcia substancji złuszczających. W dalszej kolejności nakłada się krem łagodząco-nawilżający. W przypadku peelingu płytkiego, najpierw aplikuje się krem neutralizujący działanie substancji czynnych.
Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, jednak odzyskuje swój naturalny kolor jeszcze tego samego dnia. Skóra po eksfoliacji przypomina nieco skórę po nadmiernej ekspozycji na słońce. W przypadku peelingu powierzchownego od razu po zabiegu można wykonywać wszystkie codzienne czynności. Natomiast po głębszej eksfoliacji skóra potrzebuje czasu na regenerację po eksfoliacji średniej głębokości czas rekonwalescencji wynosi 2-3 dni, a po głębokiej to około 6-7 dni.
Po eksfoliacji średniej głębokości z użyciem mieszanki kwasu TCA skóra jest napięta i nabiera czerwonego odcienia. Po 2-3 dniach naskórek pęka i zaczyna się złuszczać. Możesz stosować krem łagodząco-nawilżający, aby nieco załagodzić ten stan. Może minąć nawet około tygodnia, zanim klient poczuje się gotowy do pełnego powrotu do życia towarzyskiego.
Efekty peelingów płytkich są widoczne już po pierwszej sesji. Ten rodzaj zabieg pomoże:
- wygładzić skórę
- przywrócić jej naturalny blask
- wyrównać koloryt
- zwęzić pory
W przypadku eksfoliacji średniej, odbudowa naskórka następuje po 2 tygodniach, a co za tym idzie, tyle należy czekać na rezultaty, takie jak:
- cera pełna blasku
- wyrównanie kolorytu i tekstury
- spłycenie drobnych zmarszczek
- rozjaśnienie a nawet zniknięcie przebarwień